Aktualności

Komora klimatyczna SH - oferta specjalnaInformujemy, że w naszym magazynie dostępna jest do sprzedaży komora klimatyczna ESPEC SH-222. więcej »

Komora klimatyczna ARS - oferta specjalnaInformujemy, że w naszym magazynie dostępna jest do sprzedaży komora klimatyczna ESPEC ARS-0680. więcej »

Kąt zwilżania

Pomiar kąta zwilżania przy użyciu goniometrów - Co to jest "statyczny" kąt zwilżania?

Statyczny kąt zwilżania

Zobacz też inne goniometry w naszej ofercie.

Kropla cieczy umieszczona na stałej, niepochłaniającej powierzchni osiąga stan "równowagi" w momencie, gdy rozmiar podstawy kropli przestaje się zmieniać. Zmierzony w takim stanie kąt zwilżania, jest kątem "statycznym". Dla cieczy o dużej lepkości np. gliceryny, uzyskanie stanu "równowagi" może wymagać odczekania pewnego czasu.

Ważne jest, aby kropla była aplikowana na powierzchnię w możliwie delikatny sposób tak, aby zmierzony kąt zwilżania był możliwie jak największy. W przypadku, gdy kropla jest dociskana do powierzchni rozszerza się i kąt zwilżania zmniejsza się, gdy kropla cofa się po powierzchni. Dla niektórych rodzajów materiałów np. pokryć dachowych interesujące może być wyznaczenie histerezy zwilżania poprzez określenie kątów postępowania i ustępowania.

Należy zauważyć, że statycznego kąta zwilżania nie można używać do scharakteryzowania wzajemnego oddziaływania cieczy z podłożem w przypadkach, gdy:

  • Ciecz wnika w podłoże, przez co nie jest możliwe uzyskanie stanu równowagi,
  • Zachodzi reakcja chemiczna z podłożem powodująca zmianę napięcia powierzchniowego cieczy lub własności powierzchni materiału.
Get the Flash Player to see this player.

Aplikacja kropli przy pomiarze statycznego kąta zwilżania

Pomiar kąta zwilżania przy użyciu goniometrów - Co to jest "dynamiczny" kąt zwilżania?

Dynamiczny kąt zwilżania

Dla materiałów pochłaniających, dla których następuje penetracja płynu w podłoże, kąt zwilżania będzie zmieniał się w sposób ciągły w funkcji czasu. Dla niektórych zastosowań np. przy drukowaniu lub klejeniu czynnik czasu może być krytyczny dla całego procesu. Po to, aby zmierzyć "dynamiczny kąt zwilżania", "szybkość pochłaniania" i "szybkość rozpływania" konieczne jest uchwycenie sekwencji zmieniających się obrazów, na których widoczna będzie dynamika całego procesu.

Get the Flash Player to see this player.


Aplikacja kropli przy pomiarze dynamicznego kąta zwilżania